<

Wróć

1

Syndrom chorego budynku

2

O nas

3

Kontakt

Syndrom chorego budynku

Pojęcie - Syndrom Chorego Budynku, pojawiło się na łamach pism medycznych pod koniec lat70. ubiegłego wieku. Określa ono kombinację różnych dolegliwości zdrowotnych, których występowanie wiąże się z przebywaniem w konkretnym wnętrzu. W 1982 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała go za problem zagrażający zdrowiu człowieka, a dwa lata później poinformowała, że w skali całego globu SBS występuje w 30% nowych i odnawianych budynków. WHO za chory budynek uznaje taki, w którym ponad 1/3 użytkowników uskarża się na złe warunki i niekorzystny mikroklimat.

Mikroklimat panujący w pomieszczeniach ma ogromny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia jego użytkowników. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w domu albo miejscu, w którym pracujemy, naraża nas na różne dolegliwości zdrowotne. Mogą być to bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, zmęczenie, duszności, suchy kaszel, omdlenia, przesuszenie skóry czy zapalenie błon śluzowych. Jeśli objawy nasilają się w konkretnym miejscu przebywania i ustępują po jego opuszczeniu, możemy podejrzewać, że winowajcą jest chory budynek. Długotrwałe przebywanie w takim miejscu może doprowadzić nie tylko do nasilenia objawów, ale także wystąpienia chorób przewlekłych – np. astmy czy alergii. Zła jakość powietrza we wnętrzach i jego zanieczyszczenie, to efekt działania wielu czynników, do których zalicza się m.in. zastosowanie materiałów budowlanych oraz produktów wykończeniowych, które emitują lotne związki organiczne, obecność szkodliwych mikroorganizmów w postaci grzybów, pleśni czy bakterii, zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz – jak smog czy dym papierosowy, zbyt słaba cyrkulacja powietrza oraz dużych wahań wilgotności i temperatury. Hałas oraz wibracje również są czynnikiem powodującym syndrom chorego budynku.

Warto zadbać o dobrą jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach, odpowiednią ilość światła naturalnego oraz wentylację. Te czynniki odgrywają kluczową rolę w stworzeniu właściwego mikroklimatu każdym budynku.

Błędy projektowe, wykonawcze i nieodpowiednia eksploatacja budynku mogą doprowadzić do sytuacji w której budynek zagraża naszemu zdrowiu. Niezwykle istotne jest aby na etapie projektu przyjąć rozwiązania, które pozwolą na eliminację mostów cieplnych, zapewnią ciągłość izolacji, oraz wybrać komponenty odpowiedniej jakości.

Thank you! Your submission has been received!
Ups! Coś poszło nie tak...

jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kontakt:

Adres:

ul. Witosa 65a/5
24-561 Kielce

Godziny otwarcia:

pn - pt  8:30 - 16:00
sobota po wcześniejszym umówieniu się

Polityka Prywatności